Úvodní stránka » Stavba kamen a sporáků

Stavba kamen a sporáků

Pokud jste se rozhodli nechat si postavit kachlová kamna z nových kachlí nebo z použitých, je nutné dodržet několik pravidel. Stavba kachlových kamen a sporáků vyžaduje důkladnou přípravu, a to nejen pro kamnáře. Důležitý je především výběr správného místa. Samozřejmě záleží zejména na tom, kde je komín, ale také, jaký bude ke kamnům přístup. To platí zejména u kachlových sporáků, kde se vaří a peče, případně se ohřívá voda. V minulosti se stavěla kamna uprostřed místnosti, protože byla nejdůležitější součástí domácnosti.  

Chcete kachlová kamna klasická, pokojová či kuchyňská?

Musíte si zvolit také tvar kachlových kamen. Obvykle se kachlová kamna dělí na klasická, kuchyňská a pokojová. Díky kamnovým či krbovým vložkám lze postavit kamna jakéhokoli tvaru. Kachle se v takovém případě využijí spíše jako dekorace na určitou část kamen, zbylé části jsou z jiného ohnivzdorného materiálu a jen se omítnou.

Ještě před vlastní stavbou je nutné posoudit únosnost podlahy, pokud je pod místností s kamny ještě nějaký prostor, například sklep. 

Důležitá je velikost komínového otvoru

Velikost kachlových kamen musí odpovídat velikosti vytápěného prostoru a možnostem komína. Jeho průměr musí být pro odvod spalin přiměřený. Jeho parametry by měl posoudit odborník. Obvykle stačí komín o světlosti 200 x 200 mm, případně 250 x 250 mm. U velkých kachlových kamen je nutný ještě větší otvor. Kachlová kamna se staví na dostatečně únosnou základovou desku. Stavba kachlových kamen souvisí i s úpravou podlahy v okolí. Kolem kamen musí být nehořlavá krytina. Pusťte se do stavby kachlových kamen s námi. 

Stavba kachlových kamen – základní díly

  • Přikládací dvířka (případně s vnitřní plechovou částí)
  • Popelníková dvířka (případně s vnitřní plechovou částí)
  • Zdicí materiál (žáruvzdorné cihly, odlehčené materiály, šamotové plátky nebo tašky-bobrovky, kachle)
  • Spojovací materiál (kamnářská hlína, lepidla, kamnářské tmely, spárovací hmota, kamnářský drát)
  • Konstrukční a izolační materiály (kamnářské izolační materiály, kamnářské omítky, kamnářská perlinka)

Kamnářství Dušek


Kontakt

Dušek Vít
Pálenecká 176, Hradec Králové 503 11
+420603525390

Oblíbené odkazy

Flag Counter