Úvodní stránka » Čištění, opravy, renovace

Krby – čištění, opravy a renovace

Aby krby správně fungovaly, nesmí být kouřovody a komín zanešené sazemi. Přestože moderní krby spalují palivo podstatně lépe než dříve, takže popele zbývá málo, málo vysušené dřevo nebo nevhodné palivo může komín hodně znečistit. Vždy je dobré krb před topnou sezonou zkontrolovat, zda není poškozen a také ho vyčistit. Nadměrná vrstva sazí a dehtu v komíně může způsobit tzv. druhotný oheň, kdy se přímo v komínu samovolně spalují saze a dehet a plameny mohou komín poškodit. Komín se dá poměrně snadno vyčistit štětkou.

O krby je dobré pečovat pravidelně i v topné sezoně.

Je nutné uklízet popel, případně čistit skleněná dvířka. Dají se využít různé krbové vysavače. Pokud necháme popel v krbu, přijímá vlhkost a může způsobit korozi kovových dílů. 

Pozor na unikání kouře z krbu do místnosti

Při delším používání se krby mohou různým způsobem poškodit. Zjistíme to, když oheň špatně hoří -má malý tah, nebo kouř uniká do místnosti. Mohou být zanešené nebo rozbité vzduchové průduchy, prasklé těleso krbu, pokud je zděné, nebo poškozený komín. Unikání kouře je nebezpečné, protože v kouři při spalování je příměs oxidu uhelnatého, který je jedovatý. V takovém případě je dobré se obrátit na odborníky, aby posoudili stav krbu, kouřovodů a komína. Poškození je nutné opravit.

Poškozený krb se nemusí hned bourat, někdy se vyplatí renovace

Ani se starým krbem není nutné se vždy rozloučit. Pokud funguje a nevadí nám, že jeho účinnost zejména u starých zděných či kamenných krbů je nízká, je možné ho renovovat. Některé krby jsou unikátní a vyplatí se investovat do jejich opravy. Před renovací je vhodné si pozvat odborníka, který posoudí stav krbu a navrhne postup opravy. U některých krbů, které stylově doplňují vzhled místnosti, je možné zachovat jejich pohledovou část a přestavět vnitřek na krb s vložkou. Styl zůstane a ještě se zvýší jeho účinnost. Máte s krbem problémy? Poraďte se s námi.

Základní druhy údržby a péče o krby

  • Pravidelné čištění
  • Oprava drobných vad nebo špatné funkce
  • Renovace krbu
  • Modernizace krbu
  • Přestavba krbu na krb s vložkou 

Kamnářství Dušek


Kontakt

Dušek Vít
Pálenecká 176, Hradec Králové 503 11
+420603525390

Oblíbené odkazy

Flag Counter